W jaki sposób zabezpieczyć drewniany taras na zimę?

W jaki sposób zabezpieczyć drewniany taras na zimę?

Drewniany taras, który nie posiada zadaszenia narażony jest na długotrwałe oddziaływanie niszczących czynników atmosferycznych. Między innymi jest to promieniowanie słoneczne przez które pozbawione ochrony deski tracą swój pierwotny kolor i szarzeją. Kolejnymi czynnikami są wilgoć i deszcz, które mogą wnikać w drewno i dochodzić do uszkodzeń mechanicznych oraz przetarć. Jeżeli w niedokładny sposób lub nieodpowiednim produktem pomalujesz swój drewniany taras albo pozostawisz drewno bez warstwy ochronnej deski mogą szybko domagać się renowacji oraz wymiany. Zastanawiasz się jak zabezpieczyć swój drewniany przed zimą? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

  1. Jak dbać o drewniany taras?
  2. Jak krok po kroku przygotować swój drewniany taras do zabezpieczenia? Na co zwrócić uwagę?
  3. Olej do tarasów, czyli sprawdzona konserwacja desek tarasowych
  4. Jak w prawidłowy sposób przeprowadzić olejowanie tarasu?
  5. Lazura do drewna – zabezpieczenie przed zimą mebli ogrodowych

Jak dbać o drewniany taras?

W okresie zimowym szczególnie narażony na uszkodzenia jest taras drewniany niezależnie od tego, na jakie deski się zdecydujesz. Deski produkowane na taras są oczywiście fabrycznie zabezpieczone, najczęściej olejowane po wysokim ciśnieniem. Ta ochrona drewna mimo tego, iż jest głęboka nie jest wieczna i z tego powodu powinieneś regularnie konserwować taras tak, aby cieszyć się jego pięknym wyglądem prze wiele sezonów. Żeby sprawdzić, czy Twój taras wymaga zabezpieczenia warto przeprowadzić prostą obserwację. Jeżeli impregnat spełnia nadal swoje zadanie to kropla wody powinna utrzymywać się na desce. Kiedy kropla zostanie wchłonięta przez drewno to masz pewność, że zabezpieczenie drewna nie spełnia już swojej roli i wymaga konserwacji. Dzięki dbaniu o swój taras nie tylko zadbasz o estetyczny wygląd drewna, ale oszczędzisz sobie dodatkowych kosztów związanych z naprawami. Zabierając się do konserwacji musisz odpowiednio się przygotować.

Jak krok po kroku przygotować swój drewniany taras do zabezpieczenia? Na co zwrócić uwagę?

Konserwacja drewnianego tarasu powinna być wykonywana dwa razy do roku, czyli z początkiem okresu jesiennego jak i zaraz po zakończeniu zimy. Jeżeli jednak dokładnie wykonasz konserwację jesienią przy pomocą dobrych olejów do tarasów to jedna konserwacja w ciągu roku powinna wystarczyć. Przed podjęciem się konserwacji tarasu musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  1. Drewno, które ma zostać poddane konserwacji musi być suche. Konserwacja tarasu drewnianego wykonywana powinna być tylko wtedy, gdy drewno jest dobrze wysuszone.
  2. Wykonaj ją wtedy, gdy ładna pogoda będzie utrzymywać się minimum 2 dni. Olej tarasowy musi porządnie wniknąć w drewno i w pełni wyschnąć, dlatego jest to bardzo ważne.
  3. Taras, na którym przeprowadzona ma być konserwacja należy wcześniej dokładnie umyć. Nie wystarczy tutaj samo zamiatanie, lepiej wykorzystać np. myjkę ciśnieniową, chyba że brud jest naprawdę mocny to nie obędzie się bez porządnego szorowania powierzchni drucianą szczotką. Gdy już taras będzie w pełni czysty musi on porządnie wyschnąć.
  4. Unikaj wietrznej pogody. Mimo tego, że wiatr przyśpiesza proces wysychania oleju do impregnacji drewna to niesie za sobą mnóstwo pyłu oraz kuchu.

Olej do tarasów, czyli sprawdzona konserwacja desek tarasowych

Jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie drewnianego tarasu jest olejowanie. Olej do tarasów stanowi skuteczną ochronę drewna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jakimi są zmienne temperatury oraz panująca wilgoć. Olej nie tworzy na powierzchni deski nieprzepuszczalnej powłoki tylko wnika w głąb drewna i wzmacnia jego strukturę oraz skutecznie zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo olej tarasowy nadaje trwały kolor jak i uwydatnia rysunek słojów. Aby zapewnić najbardziej skuteczną ochronne dla swojego tarasu musisz wybrać dobrej jakości olej przeznaczony na zewnątrz. Świetnie sprawdza się Olej do tarasów drewnianych jak i Olej do tarasów H2O. Druga propozycja nie dość, że świetnie chroni przed warunkami pogodowymi przez długi czas to charakteryzuje się tym, że jest antypoślizgowy oraz ma krótki czas schnięcia. Dzięki odpowiednio dobranym produktom do zabezpieczenia tarasów nie musisz obawiać się nawet najbardziej srogiej zimy!

Jak w prawidłowy sposób przeprowadzić olejowanie tarasu?

Samo nakładanie impregnatu jest proste, ale nieco żmudne. Potrzebny do tego oprócz dobrej jakości oleju krótki pędzel z gęstym włosiem. Nabierz olejowosk na pędzel i dokładnie grubą warstwą maluj nim po drewnie. Kiedy pomalujesz całość tak pokryta powierzchnia powinna spokojnie schnąć przed minimum 24 godziny. Oczywiście ostateczny czas schnięcia zależy od rodzaju impregnatu, na który się zdecydujesz. Żeby sprawdzić, czy drewno dobrze zostało naolejowane upuść parę kropel na wyschniętą już powierzchnię. W przypadku gdy woda utworzy na powierzchni krople warstwa oleju jest wystarczająca. Kiedy kropla wniknie w drewno olejowanie należy powtórzyć.

Lazura do drewna – zabezpieczenie przed zimą mebli ogrodowych

Oprócz zabezpieczenia przez sezonem zimowym swojego tarasu nie możesz zapominać o drewnianych meblach, altance czy nawet płocie. Z produktami SAICOS zapewnisz swoim drewnianym elementom w ogrodzie najlepszą ochronę, przez co zostaną z Tobą na długie lata. Lazura do drewna jest przeznaczona do pielęgnacji jak i zabezpieczenia drewna. Chroni powierzchnie przed wilgocią oraz szkodnikami a jednocześnie nadaje ładny kolor i w naturalny sposób podkreśla rysunek słojów. Lazura zabezpiecza przed niekorzystnym wpływem warunkom atmosferycznych jak i promieniowaniem UV. Dzięki nam dopasujesz kolor lazury do swoich upodobań jak i gatunku drewna a Twoje meble ogrodowe czy altana będą pięknie prezentowały się i zyskają ochronę na długi czas! W przypadku, gdy nie chcesz zmieniać koloru swoich drewnianych powierzchni lazura bezbarwna sprawdzi się idealnie. Lazura do drewna bezbarwna podkreśli naturalny kolor i pozwoli na zachowanie dobrego wyglądu na lata.