Środki pielęgnacji drewna – na zewnątrz

Tak jak różnorodnym jest drewno jako surowiec, tak wielorakie są możliwości jego zastosowania na zewnątrz.

Elewacje, pergole, tarasy czy płoty są obecnie nieodzownym elementem każdego domu.

Transparentne przemysłowe oleje i lakiery oferują perfekcyjną i długotrwałą ochronę i są dla użytkowników końcowych łatwe w pielęgnacji.

Jak zadbać o taras i meble ogrodowe?

Drewniany taras z wygodnym i stylowym wyposażeniem jest marzeniem wielu osób. To ciekawa i wielofunkcyjna część domu, która pozwala na zjadanie posiłków na świeżym powietrzu, spędzanie czasu z przyjaciółmi lub spokojne zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Właściciele tarasów pieczołowicie je urządzają, wybierają odpowiednie meble oraz drewno, które będzie doskonałym i stylowym wykończeniem tego miejsca. Drewno jest naturalnym, wdzięcznym surowcem, które dodaje pomieszczeniom ciepła oraz klasy. Warto jednak pamiętać, że nieskazitelny wygląd drewnianego tarasu oraz mebli wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zakup odpowiednich preparatów, jak olej tarasowy, impregnat do drewna czy odszarzacz pomogą odpowiednio o niego zadbać. Co warto wiedzieć o pielęgnacji tarasu i mebli ogrodowych?

Dlaczego warto odpowiednio dbać o drewniany taras?

Drewno jest pięknym surowcem, który idealnie sprawdza się do wykańczania tarasów lub wytwarzania mebli ogrodowych. Wykorzystanie go sprawi, że miejsce będzie zawsze modne, atrakcyjne wizualnie, a dodatkowo przyjazne dla środowiska. To surowiec, który odpowiednio pielęgnowany, będzie idealnie się prezentować przez wiele lat. Aby jeszcze bardziej o niego dbać, warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na niego niekorzystnie. Zalicza się do nich:
• promienie słoneczne – wpływa na kolor drewna, może powodować blaknięcie odcienia lub szarzenie,
• wilgoć – wnikanie wody i jej parowanie z powierzchni drewna prowadzi do powstawania rys,
• owady – wiele szkodników lubi bytować na terenie drewna, szczególnym zagrożeniem jest kołatek, który zagnieżdża się w jego wnętrzu i niszczy jego strukturę,
• sinizna – to rodzaj grzybni, która przebarwia drewno. Powoduje zmianę zabarwienia na czarno-niebieskie, co niekorzystnie wpływa na wygląd tarasu oraz mebli ogrodowych.

Pielęgnacja tarasu i drewnianych mebli ogrodowych

Na działanie niekorzystnych czynników, które zmieniają wygląd drewna lub wpływają na nie niszcząco, nie ma wpływu. Warto zaopatrzyć się jedna w odpowiednie produkty i preparaty, które pomogą odświeżyć jego wygląd i przywrócić mu dawną estetykę. Dobrym rozwiązaniem jest zakup podstawowych produktów do pielęgnacji drewna jak:
• olej do tarasów,
• impregnat do drewna,
• lakier do drewna,
• odszarzacz,
• lazura do drewna.
Inwestycja w drewniane meble ogrodowe i taras z pewnością jest kosztowna, dlatego też warto poznać produkty do jego pielęgnacji i przywracania odpowiedniego wyglądu.

1. Olejowanie tarasu i drewnianych mebli

Nawet najbardziej odporne i twarde gatunki drewna wymagają odpowiedniej troski. Olej do tarasów polega na nasączenie struktury drewna naturalnymi olejami pochodzenia roślinnego. Ich płynna konsystencja pozwala wnikać w głąb desek, co uodparnia ich zewnętrzną powierzchnię na niszczenie i działanie czynników pogodowych i fizycznych. Olej na taras pozwala na uzyskanie odświeżonego, pogłębionego koloru, który przywraca dawną świetność. Olej na taras posiada w swojej recepturze dodatkowe substancje, które posiadają działanie hamujące rozwój pleśni oraz ochronne przed zagnieżdżaniem się szkodników, dlatego warto zainwestować w taki produkt.

2. Impregnowanie drewna obecnego na tarasie

Doskonałym krokiem, który warto zastosować na drewnie obecnym na zewnątrz, jest impregnacja. Do tego celu służy specjalistyczny impregnat do drewna. Taki środek pozwala zabezpieczyć surowiec, z którego zostały wykonane meble oraz podłoże przed działaniem czynników fizycznych oraz biologicznych. Wybór impregnatów do drewna pozwala dobrać ich odpowiedni kolor do stylistyki otoczenia, a dodatkowo zapewnić odpowiednią ochronę.

3. Lakierowanie drewnianych tarasów oraz mebli ogrodowych

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie i odnowienie drewna, jest zastosowanie lakieru. Lakier do drewna na zewnątrz tworzy na jego powierzchni grubą, trwałą i nisko porowatą powłokę. Pozwala to zapewnić najlepszą ochronę przed uszkodzeniami i wnikaniem wilgoci. Dodatkowo, potraktowane lakierem powierzchnie zyskują świeży wygląd. Kolor po polakierowaniu odzyskuje dawną, głęboką barwę, którą można się cieszyć przez cały sezon.

4. Odszarzacz do drewna

Drewno, pod wpływem działania wilgoci, słońca, pleśni czy szkodników traci swój naturalny odcień, który wraz z upływem czasu szarzeje. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie odszarzacza do drewna. Odszarzacz najczęściej posiada formę żelu, a jego działanie pozwala skutecznie oczyścić i zregenerować jego powierzchnię. To produkt, który wnika w głąb desek i pozwala usunąć szary nalot. Po jego użyciu warto potraktować deski tarasowe oraz meble olejem tarasowym.

5. Lazura do drewna

Świetnym środkiem do odnawiania i pielęgnacji drewna na tarasie jest lazura do drewna. Jej działanie polega na połączeniu zalet impregnatu i lakieru. Lazura tworzy na powierzchni drewna powłokę ochronną, a dodatkowo wnika do jego środka, dzięki czemu skutecznie chroni je również od wewnątrz. Warstwa ochronna, jaką zapewnia jest bardzo cienka, dlatego idealnie podbija naturalny kolor i strukturę drewna.
Taras jest bardzo pożądanym miejscem, które zapewnia wiele korzyści dla właścicieli posesji. Zastosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji drewna, które tworzy jego podłoże oraz drewnianych mebli ogrodowych pozwoli cieszyć się jego świetnym wyglądem przez wiele lat. Produkty do pielęgnacji mebli i tarasu znajdziesz na https://saicos.pl/