Pielęgnacja drewna – do wnętrza

Nasze produkty przeznaczone do użytku we wnętrzach to szeroka gama wszechstronnych, specjalistycznych środków.

 

Od produktów przeznaczonych do wykańczania powierzchni podłogowych i schodów, poprzez preparaty do drewnianych mebli, na dedykowanych do paneli ściennych kończąc.

 

Gamę produktów do wnętrz uzupełniają środki do codziennej pielęgnacji i konserwacji, wcześniej wykończonych powierzchni, wykonanych z naturalnego drewna.

Impregnacja obejmuje wszelkie metody, które prowadzą do zabezpieczenia surowca przed niszczeniem. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do negatywnego wpływu na strukturę materiału. W celu zabezpieczenia stosuje się impregnat do drewna, gdyż to ono najczęściej potrzebuje owej ochrony. Impregnacja jest procesem, który w zależności od potrzeb i stanu drewna, wykorzystuje poszczególne środki. Sposobów ich aplikacji jest co najmniej kilka. Natomiast nie ulega wątpliwości, że zastosowanie wysokiej jakości impregnatów jest jedyną drogą do osiągnięcia optymalnego poziomu ochrony.

Czy impregnacja drewna jest zawsze konieczna?

Pozostawienie drewna w surowym stanie, można porównać do drzewa, które znajduje się w lesie lub parku. Czy przez kolejne lata, jest ono nieustannie w idealnej kondycji? Otóż nie, gdyż działają na niego czynniki zewnętrzne tj. wiatr, deszcz, promieniowanie UV czy mikroby. Drzewo w naturalnym środowisku pozbawione jest skutecznej ochrony przed wyżej wymienionymi czynnikami. Natomiast taka jest natura i zjawiska tego typu są normalne. Natomiast w budownictwie sprawa ma się zgoła inaczej. Chyba nikt z nas nie chciałby mieć podłogi porośniętej mchem czy zaatakowaną przez pleśń. Po pierwsze wyglądała by to mało estetycznie, a po drugie byłoby zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Dlatego też wykorzystuje się impregnat do drewna, który zapobiega wyżej wymienionym skutkom degeneracyjnym w drewnianych elementach wystroju wnętrza.

Woskowanie drewna – zalety

Woskowanie drewna niesie za sobą wiele korzyści. Dodatkowo jest to zabieg mało skomplikowany, który nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Wosk do drewna zabezpiecza powierzchnię przed działaniem wilgoci. W zależności od jego rodzaju może również chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi.


Wosk do drewna jest produkowany na bazie wosku pszczelego, ale też wykorzystuje się utwardzane woski roślinne. I właśnie woski posiadające w składzie utwardzane substancje roślinne wykazują skuteczną ochronę, nawet gdy drewniany element jest poddany intensywnej eksploatacji.


Aplikacja wosku jest bardzo prosta. Wystarczy użyć bawełnianej lub lnianej szmatki i nakładać wosk na drewniany element. Następnie całość należy wypolerować np. za pomocą szczotki z miękkim włosiem.


Woski można również podzielić na te do pierwotnej aplikacji tj. na drewno surowe i te służące do renowacji. Do impregnacji surowego drewna wykorzystuje się wosk o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Natomiast renowacja wiąże się z zastosowaniem wosku w postaci pasty, kremu lub kostki – tzw. wosk twardy, co w efekcie tuszuje również wszelkie niedoskonałości.
Wosk można nakładać na zimno, ale też na ciepło. W przypadku, gdy stosujemy wosk twardy, należy go podgrzać, aby łatwiej byłoby go nałożyć.


Woskowanie drewna podkreśla jego naturalny kolor oraz uwidacznia usłojenie. Powierzchnia staje się satynowa – z delikatnym połyskiem. Woskowanie podkreśla naturalne atuty drewna.

A może wosk kolorowy?

Zapewne większość pomyślałby, że taki wosk zmienia kolor drewna lecz nie jest to prawda. Wosk kolorowy pogłębia naturalny kolor drewna, w żaden sposób nie zmienia jego barwy. Jednakże wosk barwiący ma takie właściwości i z jego pomocą, drewno może przybrać nieco bardziej szaloną barwę, jak np. oliwkowy.

Do czego służą bejce?

Impregnowanie drewna wiąże się również z bejcą, czyli produktem, który służy do barwienia drewna. Najczęściej są to odcienie stricte zbliżone do naturalnego odcienia surowca. Bejce wykorzystuje się również w celu ujednolicenia koloru. Podkreślają również naturalną strukturę drewna. Najczęściej nakłada się je na surowe drewno, ale też już wcześniej impregnowane, po uprzednim oraz odpowiednim przygotowaniu tj. oszlifowaniu oraz oczyszczeniu powierzchni.
Wyróżniamy kilka rodzajów bejc i są to:
• Nitro – szybkoschnące
• Rozpuszczalnikowe – również bardzo szybko schną, ale równocześnie działają ochronnie przed promieniowaniem UV
• Pigmentowe – bejce, które dają możliwość nadania konkretnego koloru
Bejce nakłada się za pomocą pędzelka o miękkim włosiu.
Ta metoda zabezpieczenia drewna również jest bardzo skuteczna, gdyż chroni przed wilgocią, rozwojem pleśni oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Lakier do drewna – najskuteczniejsza ochrona przed uszkodzeniem drewna

Lakier do drewna jest produktem przezroczystym, który potrafi podkreślić naturalne piękno surowca. Jego aplikacja wymaga dość dobrych umiejętności manualnych. Należy nakładać go zgodnie z ułożeniem słojów. Aplikuje się go za pomocą pędzla.
Lakier do drewna posiada trzy rodzaje wykończenia: matowe, półmatowe i z połyskiem. Wybór należy do indywidualnych preferencji klienta. Również w tej kategorii wyróżnia się kilka odmian tego produktu tj. chemoutwardzalne dwuskładnikowe, poliuretanowe jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Można je również podzielić na kategorie związane z wieloma innymi właściwościami. Natomiast należałoby dobrać jego rodzaj do rodzaju drewna. To, co łączy każdy rodzaj lakieru, to bardzo dobre zabezpieczenie przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniami UV. Lakier nadaje również drewnu piękny połysk i jest szczególnie polecany do podłóg z drewna.