
06 lip Korzyści ze stosowania środków do konserwacji i pielęgnacji drewna w pomieszczeniach i na zewnątrz.
Drzewo w warunkach naturalnych jest częścią ekosystemu, jakim jest las. W takich warunkach, gdzie ma styczność z wilgocią, słońcem, owadami, grzybami wiadomo, że rozkłada się z czasem, aby mogło stać się schronieniem czy pożywieniem dla żyjących w lesie organizmom. Z tego powodu, jeżeli decydujecie się na drewno w budownictwie, produkcji mebli czy produkcji ozdób należy je bezwzględnie zaimpregnować. Zakup odpowiednich preparatów do pielęgnacji drewna pozwoli Państwu zachować nieskazitelny wygląd na wiele lat.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Na czym polega impregnacja drewna?
- Jakie są rodzaje impregnacji drewna?
- Dlaczego warto odpowiednio dbać o drewno?
- Jakie są inne sposoby na zabezpieczenie drewna?
Na czym polega impregnacja drewna?
Impregnacja to innymi słowami nasycenie drewna specjalnie przeznaczonym do tego celu środkiem, który ma działać ochronnie przed równymi czynnikami fizycznymi oraz biologicznymi. W dzisiejszych czasach wybór środków ochrony drewna jest bardzo szeroki, techniki impregnacji drewna również się zmieniły i dają dużo większe możliwości.
Jakie są rodzaje impregnacji drewna?
Najpopularniejszą metodą zabezpieczenia to impregnacja powierzchniowa. W takim razie czym najlepiej zaimpregnować drewno np. taras czy drewnianą ogrodową altanę? Impregnaty można podzielić na dwa typy. Preparaty wodorozcieńczalne stosuje się zwykle we wnętrzach, ponieważ mają dobre właściwości zabezpieczające, ale słabą odporność na wymywanie. Natomiast preparaty rozpuszczalnikowe są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Najpopularniejsze impregnaty to:
– Impregnaty ogniochronne – ich zadaniem jest utrudnienie zapalenia się drewna oraz rozpowszechnienia się płomienia
– Impregnaty wodochronne – mają zabezpieczać przed wilgocią
– Impregnaty ochrony biologicznej – mają niszczyć bakterie, pleśnie, owady, grzyby.
– Impregnaty lecznicze – są one stosowane doraźnie na powierzchniach, które zostały już zaatakowane przez pleśnie czy grzyby.
Dlaczego warto odpowiednio dbać o drewno?
Jeżeli będziesz stosować pielęgnacje drewna oraz impregnacje drewnianych produktów to będziesz się mógł nimi cieszyć przez wiele lat. Konserwacja drewna jest niezbędna, aby ten surowiec zachował swój pierwotny stan. Aby elementy te, które są stale narażone na zmienne warunki atmosferyczne wyglądały przez cały czas idealnie to nie zwlekaj! Pamiętaj, że nie każdy preparat zapewnia drewnu taką samą ochronę i nie każdy ma uniwersalne zastosowanie. Podczas wyboru środka należy uwzględnić nie tylko jego właściwości, ale też miejsce, w którym znajduje się drewno, oraz jego gatunek.
Jakie są inne sposoby na zabezpieczenie drewna?
Lakierowanie
Lakierowanie chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak ścieranie czy zadrapanie, korozją, wodą jak i słońcem. Ożywia barwę i podkreśla walory i piękno surowca. Trzeba pamiętać, że jego aplikacja wymaga dość dobrych umiejętności manualnych, ponieważ należy go nakładać zgodnie z ułożeniem słojów. Lakier do drewna posiada trzy rodzaje wykończenia: z połyskiem, matowe i półmatowe. Kolor po polakierowaniu odzyskuje dawną, głęboką barwę, którą można się cieszyć przez cały sezon. Lakierowanie trzeba często powtarzać. Przed lakierem najlepiej pokryć drewno bezbarwnym impregnatem.
Olejowanie
Olejowanie tarasów czy mebli tarasowych polega na nasączaniu struktury drewna naturalnym olejem pochodzenia roślinnego tak, aby ich płynna konsystencja wsiąkła w głąb desek. To uodporni zewnętrzną powierzchnię przed niszczeniem i działaniem czynników pogodowych czy fizycznych. Olej na taras pozwala na uzyskanie pogłębionego i odświeżonego koloru. Jeżeli chcesz zahamować powstawanie pleśni i ochronić drewno przed zagnieżdżaniem się szkodników, to koniecznie powinieneś zainwestować w dobry olej do drewna.
Odszarzacz do drewna
Drewno pod wpływem działania wilgoci, słońca i szkodników traci swój naturalny odcień więc szarzeją. Świetnym sposobem na to, aby przywrócić im nieskazitelny wygląd jest zastosowanie takiego produktu jak odszarzacz do drewna. Posiada on formę żelu, wnika on w głąb desek i pozwala usunąć szary nalot. Po takim zabiegu warto potraktować deski czy meble olejem.
Lazura do drewna
Środek, który świetnie odnawia i pielęgnuje drewno na zewnątrz to lazura do drewna. Lazura tworzy na powierzchni powłokę ochronną jak i wnika do środka, przez co skutecznie chroni je nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Jej działanie polega na połączeniu ze sobą zalet impregnatu oraz lakieru. Warstwa, którą zostawia na zewnątrz jest cienka i świetnie podkreśla kolor jak i strukturę.
Woskowanie
Woskowanie drewna ma wiele korzyści, które za nią idą. Nie dość, że jest to mało skomplikowany zabieg to nie wymaga specjalistycznych umiejętności i możesz to wykonać sam. Wosk do drewna świetnie zabezpiecza powierzchnię przed działaniem wilgoci, a w zależności od jego rodzaju chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Woskowanie drewna podkreśla jego naturalny kolor jak i uwidacznia słoje. Prezentuje ono w piękny sposób naturalne atuty drewna a powierzchnia staje się satynowa.
Bejcowanie
Bejca to produkt, który służy do barwienia drewna. Są to najczęściej odcienie zbliżone do naturalnego odcienia surowca. Wykorzystuje się je najczęściej do ujednolicenia koloru. Najczęściej nakłada się je na surowe drewno, które zostało już wcześniej impregnowane, po uprzednim oraz odpowiednim przygotowaniu. Nakłada się je za pomocą pędzelka o miękkim włosiu. Bejcowanie jest bardzo skuteczne w chronieniu drewna przed wilgocią, rozwojem pleśni czy uszkodzeniami mechanicznymi.